• موبایل: 09120281625
  • ایمیل: info@pegahsaki.com
  • ساعات کاری: 9 الی 17

روف گاردن

روف گاردن و فضای سبز:        

“روف گاردن” یا به اصطلاح “پشت بام سبز”  به بامی اطلاق می شود که تمام یا قسمتی از آن توسط فضای سبز پوشیده شده باشد. ممکن است این فضا با سقف هم سطح باشد و در مواردی با توجه به نوع طراحی از سطح اختلاف داشته باشد. در واقع یک سیستم سبک وزن مهندسی ساز است که رشد گیاه را در بام میسر می سازد. درعین حال در برابر اشعه خورشید، اتلاف انرژی و … از بام محافظت می کند.

طراحی روف گاردن به مجموعه فعالیت هایی گفته می شود که شامل محوطه سازی، فضای سبز و طراحی المان های مورد نیاز است که بر روی سقف ساختمان قرار می گیرد.

طراحی روف گاردن شامل موارد زیر است:

انتخاب گیاه مناسب:

ویژگی هایی مانند میزان تحمل گرما، نور مستقیم خورشید و رشد ریشه گیاه باید در زمان تهیه گیاه در نظر گرفته شود.

طراحی فضای سبز:

فضای سبز می تواند ترکیبی از گیاهان، گلدان ها و بوته میوه باشد.

انتخاب نوع آبیاری:

می توان برای نگهداری گیاهان و آبیاری آنها در زمان های مشخص، از آبیاری اتوماتیک و قطره‌ای هوشمند استفاده می شود.

طراحی نورپردازی:

از عناصری است که باید در این فضا به درستی طراحی شود. زیرا نقش زیادی در دلنشین شدن و کاربردی بودن فضا دارد. شما می توانید با طراحی نورپردازی مناسب، به فضای باغچه ای که روی بام به وجود آمده عمق و حالت دهید. از طرفی باعث سهولت رفت و آمد در شب می شود.

زیرسازی:

یکی ازموارد مهم در طراحی این فضا انتخاب نوع خاکی است که مورد استفاده قرار می گیرد. این خاک باید وزن بسیار کمی داشته تا توانایی جذب آب بیشتری داشته باشد. همچنین دارای مواد غذایی مورد نیاز گیاهان باشد، زیرا تعویض خاک در روف گاردن ها به راحتی و سهولت خاک باغچه های معمولی نیست.

نکته مهم دیگری که در طراحی روف گاردن وجود دارد وزن و فشاری است که روف گاردن بر سقف ساختمان وارد می کند. باید توجه کرد که وزن سقف باید نسبت به وزن برف بر روی بام در نظر گرفته شود. با این تفاوت که برف به صورت یکنواخت کل سطح سقف را می پوشاند در صورتی که روف گاردن در یک بخش بام متمرکز است و تمام وزن در همان نقطه می باشد.

کف سازی:

کف معمولا با متریال های چوبی، شن و قلوه ، سنگ تزئینی، چمن مصنوعی، پوشش بتنی و … ارائه می شود.

تجهیزات جانبی:

آلاچیق،مبلمان، آب‌ نما، باربیکیو، شومینه، فضاهایی مانند یک آشپزخانه کوچک و … همه جزو تجهیزات جانبی هستند.